روانکاوی چیست و چه روش هایی برای روانکاوی وجود دارد؟

همانطور که ممکن است بدانید، علم روانکاوی با نام زیگموند فروید گره خورده است. فروید از جمله افرادی بود که زحمات بسیاری برای علم روانکاوی کشید و به عبارتی بنیانگذار علم روانکاوی به حساب می آید. به عبارت ساده تر در روانکاوی برای برطرف نمودن اختلالات روانی، کاوش در ناهوشیار ذهن انسان و بررسی آن پرداخته می شود. در سال های متمادی علم روانکاوی تغییرات بسیاری را به خود دیده و هر روز کامل تر شده است.

در روانکاوی از چه تکنیک هایی برای کشف مشکلات استفاده میشود؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که در روانکاوی از چه تکنیک هایی برای کشف مشکلات استفاده میشود؟ باید اینگونه گفت که روانکاو از خاطرات و یادآوری ها و نظر و بینش اکنون ما از جهان پیرامون و همچنین ازعلائم موجود، مبادرت به کشف اختلالات روانی می کند. علم روانکاوی بر پایه بینش و علامت  استوار است و به همین دلیل روشی کارآمد به منظور درمان اختلالات روانی شناخته می شود.

ریشه مشکلات در کجا قرار دارد؟

در تکنیک های روانکاوی، شخص روانکاو برای دستیابی به ریشه و دلیل مشکلات حال حاضر و همچنین برطرف نمودن آن، مبادرت به جستجو و بررسی در دوران کودکی و نوجوانی می نماید. این روش بر پایه این نظریه استوار است که تمامی مشکلات و اختلالاتی که در زمان حال تجربه میکنیم، به گذشته ما باز می گردد. به دلیل آن که در کودکی و نوجوانی در حال کشف جهان هستیم و برای نخستین بار با برخی از مسائل و مفاهیم ممنوع آشنا می گردیم، این ریشه ها استوار و قوی تر است.

چرا درمانگر به راحتی نمی تواند ریشه اختلالات را پیدا کند؟

از طرفی نیز زمانی که  اشخاص در مورد اتفاقات تلخ و ناخوشایند از آنها سوال می شود، تمایلی به بیان آن اتفاقات به صورت واقعی نیستند و با مقاومت و تحریف آن تلاش می‌کنند آن را طور دیگری بیان کنند. در این حالت است که درمانگر به راحتی نمی تواند ریشه اختلالات را پیدا کند. البته در علم روانکاوی امروز تکنیک های مختلفی به منظور کاستن از مکانیسم دفاعی استفاده می شود. در این میان نقش مهم یک روانکاو بسیار موثر است زیرا او می تواند با روشهایی حساب‌شده مکانیسم دفاعی را دور زده و به محتوای ناهوشیار ذهن دست یابد.

تکنیک ها و روش های روانکاوی برای درمان کردن اختلالات

در هنگامی که از تعارضات و موارد سرکوب شده در وجودمان آگاه می گردیم، قادریم تا حد بسیار مطلوبی خود را درمان نماییم. در زمان روانکاوی بیشترین چیز ایجاد فرصتی برای گفتگوی متقابل است. گفتگویی که می تواند ما را به سفری در عمیق ترین بخش های وجودمان ببرد.

دسته بندی تکنیک های کلاسیک روانکاوی

تکنیک های کلاسیک روانکاوی به پنج دسته کلی تقسیم شده که از این ۵ روش در کنار هم استفاده میشود تا به نتایج بهتری دست یافت.

  • تفسیر
  • تحلیل نمودن رویا
  • تداعی آزاد
  • مقاومت
  • انتقال

تکنیک تفسیر در روانکاوی

یکی از روش‌های اصلی در روانکاوی است. در این روش شخص درمان شونده به ابراز و بیان کلیه افکارش پرداخته و نظر خود را راجع به دیگران و خود و همچنین زندگی بیان می کند. به کمک این اطلاعات روانکاو درمان جو را یاری نموده تا دلیل و ریشه احساسات و تفکرات مشخص گردد.

به عنوان مثال هنگامی که شخصی خاطره‌ای از کسی تعریف می کند صدایش تغییر کرده یا بدن منقبض می گردد. در این زمان است که روانکاو وی به خشم و احساس او نسبت به شخص مورد نظر پی می برد. با کمک درمان جو اتفاقات تفسیر و بررسی می‌شود.

تکنیک تفسیر رویا در روانکاوی

تفسیر رویا یکی از از دستاوردهای مهم فروید برای علم روانکاوی است. فروید متوجه گردید که رویاهای فرد مجموعه‌ای از حس ها و تمایلاتی است که در انسان سرکوب گردیده اند. رویاهای ما چیزی هستند که نمی خواهیم با آنها روبرو شویم به ضمیر ناخودآگاه منتقل کرده‌ایم. سپس در رویا، آن‌ها را با شکل و صورتی جدید خواهیم دید. تفسیر رویا می‌تواند روشی باشد که تا حدی مطلوب درمانگر را یاری می کند تا به آنچه که در نا هوشیار ذهن وجود دارد دسترسی  پیدا کند.

تکنیک تداعی آزاد در روانکاوی

طبق بررسی‌های فروید این نتیجه حاصل شد که بسیاری از مراجعین توسط مکانیسم دفاعی، تلاش بر این دارند که خود را سانسور نموده و حقیقت را بیان نکنند. در این شرایط بود که تکنیک تداعی آزاد شکل گرفت.

مشخص شد در زمانی که به فرد گفته میشود به صورت راحت بر روی صندلی دراز بکشد و آنچه که به ذهنش خطور می کند را بیان نماید، بیشتر درمانجو ها احساسات سرکوب شده و ناخودآگاه خود را در پشت سخنان عنوان می کنند. در این روش به مقدار زیادی حالت دفاعی کم میشود . اگر در این روش احساسات شدید و متفاوتی به وجود آمد، روانکار خواهد خواست که احساسات تجربه شود و آنطور که لازم است بروز پیدا کند.

تکنیک مقاومت در روانکاوی

بعد از آنکه شخص روانکاو به مدد تکنیک تداعی آزاد و تکنیک تحلیل رویا تا حدی به احساسات مخفی شده مکانیسم دفاعی پی برد، حال باید کشف نماید که به چه دلیل فرد درمانجو نسبت به بیان این احساسات مقاومت می‌کرده است. روانکاو تلاش خود را می کند که اول بفهمد چرا فرد درمانجو نسبت به بیان برخی از موضوعات مقاومت به خرج می‌دهد و این مقاومت را به فرد نشان می‌دهد. د بعد از این مرحله با کمک یکدیگر و ضعیف کردن سیستم دفاعی، مقاومت از بین میرود.

تکنیک انتقال در روانکاوی

تکنیکی است که در جلسات روانکاوی بسیار با آن مواجه می شوید. برخی  مواقع فرد درمانجو احساساتی در زمان‌های گذشته نسبت به فردی از آشنایان یا افراد خانواده تجربه نموده است. این احساسات را  به درمانگر انتقال داده و آن حس را با وی تجربه می نماید.

 به طور مثال احتمال دارد حسی را که فرد نسبت به پدر خود داشته است، نسبت به درمانگر نیز داشته باشد. این اتفاق ممکن است در مورد ظاهر نیز اتفاق بیفتد. به طور مثال شخص فکر می‌کند که نوع پوشش و لباس درمانگر به پدر وی بسیار شبیه است. این انتقال می تواند عواطف و احساسات فرد را درگیر خود نماید. فرد ممکن است نسبت به فرد درمانگر احساساتی نظیر عشق، خشم و یا تنفر را احساس کند . انتقال نیز یک ابزار است به منظور آنکه با حقیقت افکار و احساسات روبرو نشویم. به عبارتی انتقال نیز می تواند نوعی از مقاومت باشد.

پروفسور کامران عدلی در این مقاله به بررسی روش های علم روانکاوی پرداخت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما تماس بگیرید : 88772190 021