درمان اوتیسم با هیپنوتیزم

درمان اوتیسم با هیپنوتیزم

امروزه درمان بسیاری از مشکلات روحی و حتی جسمی با هیپنوتیزم اثبات گردیده است. درمان اوتیسم نیز از این قاعده مستثنی نیست. با کمک هیپنوتیزم شاهد آثار مثبتی در زمینه درمان این عارضه بوده ایم.

پروفسور کامران عدلی در این مقاله برای درمان اوتیسم روش هیپنوتیزم را پیشنهاد داده است.

در ابتدا بهتر است اندکی با بیماری اوتیسم بیشتر آشنا شویم. به عبارتی می توان گفت این مشکل که علت آن به درستی مشخص نیست، یک بیماری به حساب نمی آید. در واقع یک اختلال رشد در نحوه عملکرد مغز فرد است. اشخاص مبتلا به اوتیسم سه نوع نشانه را بروز می دهند:  روابط اجتماعی ضعیف، ایجاد مشکل و اختلال در ارتباطات کلامی و غیرکلامی و همچنین علایق و فعالیت های اندک و محدود. اغاز نشانه‌های این علائم در سه سال اول عمر خود را نشان میدهد و این چنین به نظر می رسد که در تمامی سنین و عمر، می تواند ادامه داشته باشد. داروی خاصی برای درمان این عارضه وجود ندارد اما آموزش ها و روشهای مناسب می تواند در بهبودی رشد اجتماعی این‌گونه افراد و همچنین کاستن از رفتارهای نامناسب مفید باشد.

نشانه های اوتیسم

  • پرهیز از برقراری تماس های چشمی
  • علاقه مند به تنهایی
  • اختلال و مشکل در درک کردن احساسات دیگر افراد
  • عدم صحبت و یا کندی و تاخیر در تکامل رشد کلامی نسبت به افراد هم سن
  • تکرار کردن مکرر کلمات و یا جملات
  • نشان دادن حالات پریشانی و بی قراری در زمان تغییر محیط یا کارهای روزانه
  • داشتن علاقه مندی های خاص و منحصر به فرد
  • انجام دادن رفتارهای تکراری
  • بروز واکنش های غیر معمولی نسبت به علائمی چون نور، رنگ، لمس شدن، بو و صدا

درمان اوتیسم با  روش و متد هیپنوتیزم

هیپنوتیزم از جمله روش هایی است که که قادر است به بهبود بیماران اوتیسم کمک کند. مشخص گردیده است که افراد مختلف چه خردسال ل و یا افراد بزرگسال، با بهره گیری از این روش درمان بهبودی های خوبی را شاهد بودند. با توجه به شرایط این بیماری، درمان با روش هیپنوتیزم راه حل ایده آل می تواند باشد. طبق گفته متخصصین بیشتر بیماران مبتلا به اوتیسم افرادی متفکر و بصری به شمار می روند. این افراد در تصاویر تفکر می کنند و فکری در زمینه زبانی ندارند. آنها ابتدا فکر ها را را در ذهن خود اجرا می کنند.

چگونگی درمان بیماران اوتیسم با هیپنوتیزم

افراد مبتلا به اوتیسم تجربیات مشابهی با دیگر افراد ندارند و درگیر چالش های مختص به خود هستند. درمان افراد مبتلا به اوتیسم با هیپنوتیزم سبب می گردد که اینگونه افراد از منزوی بودن در اجتماع، حالتی افسرده و اضطراب رهایی یابند. هیپنوتیزم شدن یک توان مغزی است که در بیشتر افراد وجود دارد. در زمان هیپنوتیزم این امکان وجود دارد که به ضمیر ناخودآگاه افراد دست پیدا کرد. فرد متخصص هیپنوتیزم با متدهای آرامش دهنده در فرد خلسه به وجود می آورد. بیشتر توجه و تمرکز درمانگر برروی این است که فرد در حالت آرامش و خلسه فرو رود تا عوامل بیرونی برای فرد بی اثر شود. کلیه افراد توان هیپنوتیزم شدن دارند اما قرارگیری در این وضعیت و پذیرش آن در همه افراد یک مقدار  نیست. پس از دستیابی به ضمیر ناخودآگاه می توان القائات و برنامه ریزی های ذهنی را انجام داد.

مشکل خواب در بیماران اوتیسم و رفع آن با هیپنوتیزم

یکی از مشکلاتی که افراد مبتلا به اوتیسم با آن درگیر هستند، مشکل خواب است. به دلیل وجود اضطراب در این گونه از بیماران، اختلالاتی در روند خواب آنها به وجود می آید و بیشتر در معرض بیخوابی قرار می گیرند؛ یا اینکه به خوابی طولانی نیاز دارند. با کمک از هیپنوتیزم قادر هستیم این اختلال را نیز درمان نماییم.

نکات مثبت و مزیت هیپنوتیزم درمانی در مبتلایان به اوتیسم

در زمان هیپنوتیزم درمانی، الگوهای رفتاری در افراد و به خصوص بیماران اوتیسم بررسی می گردد. درمان های معمول برای افرادی که به این مشکل دچار هستند موثر نیست و درمان کمی هم دشوار به نظر می رسد. برای آن که پی به احساسات و منشاء مشکلات در بیماران اوتیسم ببریم، نیازمند محیطی آرام و امن هستیم که گاه این شرایط به خوبی به وجود نمی آید. در زمان درمان اوتیسم به روش هیپنوتیزم شرایط آرامش و اطمینان به بهترین نحو ایجاد می شود تا حس اعتماد و اطمینان بالا در این اشخاص شکل بگیرد. به عبارتی می‌توان گفت در زمان درمان اوتیسم با هیپنوتیزم یک برنامه نویسی عصبی کلامی  شکل می گیرد که شاهد اثربخشی آن در درمان این گونه افراد خواهیم بود.

در زمان هیپنوتیزم درمانی برای این افراد، بررسی الگوهای رفتاری انجام می پذیرد و می توان با آن روابط بهتری را در بیمار به وجود آورد. برای درمان این افراد شخص متخصص و روانشناس رفتار درمانی شناختی، برنامه ریزی عصب کلامی و هیپنوتراپی ترکیب می گردند و این درمان چند وجهی می تواند سرعت بهبود بیماری اوتیسم را تسریع کرده و بسیار موثر واقع شود.

تجزیه تحلیل در بیماران اوتیسم با هیپنوتیزم

درمانگر با هیپنوتیزم در ابتدا مبادرت به کشف علت موارد روانشناختی است و علت های سخت و پیچیده مسائل در این روش ریشه یابی و برطرف می گردد. در این روش درمانی شاهد آثار مثبتی در درمان اضطراب و افسردگی هستیم. در این متد می توان رفتار و تفکر خاصی را تغییر داد. فرد درمانگر با این شیوه قادر خواهد بود هنجار و رفتارهایی را پیشنهاد داده و جایگزین رفتارهای دیگر نماید. با تجزیه تحلیل فرد در هیپنوتیزم می ‌توان به صورتی آگاهانه تر این کار را انجام داد. فرد درمانگر می تواند پس از پی بردن و تحلیل علل، تغییر در ادراکات و یا تغییر در احساسات به وجود آورد. این روش درمان برای افرادی کاربرد دارد که از مشکلات و مسائل روحی رنج می برند. همچنین به خوبی می‌توان به این گونه افراد در درمان استرس و کنترل اضطراب کمک نمود.

آیا درمان قطعی برای اوتیسم وجود دارد؟

به طور قطع نمی توان گفت که برای این مشکل درمانی حتمی و قطعی وجود دارد اما دانشمندان بر این باور هستند که کمک و یاری و توانبخشی به این بیماران از راههای مناسب جهت درمان و جلوگیری از پیشرفت این بیماری است. درمان ها می تواند با کمک از فعالیتهای مناسب و رژیم غذایی مطلوب، گفتار درمانی، شرکت  و همکاری کودک در کلاس هایی نظیر قصه گویی و نقاشی و هیپنوتیزم تکمیل گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما تماس بگیرید : 88772190 021