رفتار درمانی شناختی چیست؟

رفتار درمانی شناختی چیست؟

رفتار درمانی شناختی از دستاوردهای بزرگ علم‌ روانشناسی در سالیان اخیر است. این روش درمانی بسیار موثر واقع شده است و میتواند با نام انقلاب شناختی از آن یاد کرد. این روش از راه های مطلوب جهت درمان اختلالات اضطراب و افسردگی بوده پروفسور کامران عدلی می‌تواند در درمان کردن و کاهش نشانه های بیماری هایی مانند اسکیزوفرنی و اختلالات دوقطبی نیز به خوبی تاثیرات مثبت خود را بروز دهد.

رفتار درمانی شناختی یا CBT  روشی روان‌درمانی و کوتاه مدت بوده که  طی آن روان درمانگر با آموزش های خود، احساس و رفتارهای منجر به مشکلات را از راه تغییر دادن شکل و الگوهای فکری و باور تغییر می دهد. منظور و هدف این روش این است که با تغییر دادن تفکرات و دیدگاه ها می توان شاهد تغییرات در نحوه عملکرد و رفتار فرد بود. هدف تغییر الگوی فکری می باشد تا نتایجی جدید و مثبت مشاهده گردد. روان درمانگر به شخص یاد می‌دهد که به چه شیوه در زندگی به صورت فعال با مشکلات مواجه گردیده و آن ها را پشت سر قرار دهد.

مشکلات شناختی و آثار آن

 بسیاری از افراد در زمان ایجاد ارتباط با دیگران دچار مشکل می شوند و از این مشکل نگران هستند. می توان از نوجوانانی نام برد که به سبب داشتن اضطرابات اجتماعی با همسن های خود روابطی محدود دارند. می ‌توان از زنانی نام برد که به دلیل حالات افسردگی برای همسر خود وقت نمی گذارند. پدرانی را می توان نام برد که به دلیل عدم نشان دادن صحیح خشم دچار مشکلاتی در روابط با فرزندان شده‌اند. جوانی را می توان مثال زد که به دلیل اعتیاد دوستان خود را از دست میدهد و… با به وجود آمدن این مشکل در اولین گام روابط ما با دیگران  به سمت قهقرا خواهد رفت.

این روش کوتاه‌مدت قادر است به بهبود روابط کمک کرده و نتایج مثبتی را در زندگی و روابط فرد و اطرافیان ایجاد می کند.

 آثار و نتایج مثبت رفتار درمانی شناختی در ادامه معرفی می گردد:

 حضوری پررنگ با رفتار درمانی شناختی

 یکی از مشکلاتی که اطرافیان یا همسران از آن گلایه مند هستند این است که طرف مقابل برای آنها وقت نمیگذارد. راه حل این مشکل به دلیل عدم حضور فیزیکی فرد است اما گاهاً حضور فرد وجود دارد اما ذهن او در جای دیگر به سر می برد. رفتار درمانی شناختی می تواند به توجه فرد به دوست و شریک زندگی خود کمک نماید.

 کم شدن اصطراب با رفتار درمانی شناختی

 همگی ما در زمان بروز اضطراب به هیچ وجه قادر نخواهیم بود عملکردی مناسب از خود نشان دهیم. اگر این اختلال به خوبی درمان نگردد می ‌تواند در روابط شخصی و نزدیک ما نیز تاثیرات منفی داشته باشد. شکل گیری نگرانی های مزمن در این گونه افراد سبب می شود که خلق و تنش های عصبی به وجود آید و متقابلاً سبب ایجاد اختلاف میان افراد و یا شرکای زندگی گردد.

 بالا رفتن روحیه با رفتار درمانی شناختی

 پایین بودن روحیه و افسردگی همانند اضطراب اگر درمان نگردد قادر است در روابط متقابل مانند روابط زوجین اثرگذار باشد. اگر فردی افسرده و بدون انرژی باشیم علاقه مند به انجام فعالیت هایی که برای ما لذت بخش بودند، نخواهیم داشت. مانند عدم علاقه به فعالیت های جنسی که در این صورت قادر نخواهیم بود شریک و همسر خوبی باشیم. اینگونه افراد پس از یک دوره رفتار درمانی شناختی هم احساس مطلوب تری خواهند داشت ونیز عملکردی با اثر تر را در آنها شاهد خواهیم بود. این نکته را بدانید که افراد شاد زوج هایی شادتر و خوشبخت تر خواهند بود.

 خواب بهتر با رفتار درمانی شناختی

 خیلی از افراد بزرگسال هستند که خواب مناسب و مطلوبی ندارند. افراد اگر به خوبی نخوابند ناصبور و بد خلق خواهند شد. همانطور که میدانید افراد بد خلق و بداخلاق قادر نخواهند بود ارتباطات خوبی با دیگران داشته باشند. همچنین بی خوابی سبب می شود که در زمان فکر کردن به تخت خواب و شرایط خواب، حالتی نگران و استرسی پیدا کنیم. درمان شناختی برای برطرف نمودن بی خوابی به فرد کمک خواهد کرد که در زمانی مناسب و سریع تر از قبل به خواب برود و هم چنین خوابی لذت بخش و آرام را تجربه نماید. خواب منظم و خوب سبب تغییر در خلقیات شده که تاثیر مستقیمی بر روابط با دیگران دارد.

 قطع مصرف بی رویه الکل با رفتار درمانی شناختی 

شاید بتوان گفت مصرف و اعتیاد به الکل نابود کننده رابطه هاست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که سوء مصرف الکل سبب بالاتر رفتن نرخ طلاق و همچنین مقدار خشونت در روابط دو طرفه است. الکل سبب رفتارهای کنترل نشده و عدم رضایت در روابط زناشویی است. رفتار درمانی شناختی افکار و یا رفتاری که موجب دست به دامان شدن به الکل می شود را مورد هدف قرار داده و هم چنین راهکارهایی مناسب برای جایگزینی مصرف الکل ارائه می دهد. استفاده از روش زوج درمانی و مشارکت دو فرد می تواند در درمان این اختلال بسیار تاثیر بخش باشد.

 فرزندانی شاداب با رفتار درمانی شناختی

 هنگامی که کودک شما با ترس های شدیدی دست به گریبان است، ناآرامی و استرس فراوان به دیگر اعضای خانواده  وارد می گردد. به عبارتی مقدار رضایت از کودک و یا مشکلات کودک تاثیر مستقیمی بر پدر و مادر خواهد داشت. اگر زوج ها دارای روش های تربیتی متفاوتی باشند، مشکلات فرزند می تواند سبب تنش بین پدر و مادر شود.

الگوی فکری سالم با رفتار درمانی شناختی

 حتما لزومی ندارد که دچار مشکلات و اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، بی خوابی، سوء مصرف مواد و… باشیم. با کمک درمان شناختی رفتاری می ‌توانیم روابطی عالی داشته باشیم زیرا پایه رفتار درمانی شناختی برمبنای درک ارتباط میان افکار، احساس و رفتار به وجود آمده است. اگر نحوه و الگوی فکر مثبت و منطبق با واقعیت باشد، سبب بروز رفتاری مثبت می گردد و اگر غیر از این باشد در روابط ما اختلال ایجاد می‌کند. 

به این نکته دقت داشته باشید که روش های رفتار درمانی شناختی چیزی مانند فریب دادن خود و یا تظاهر به عالی بودن وضعیت نیست. ما با تمرین و دقت قادر خواهیم بود که افکار درست و کاربردی را با افکار پریشان و مخرب جایگزین کنیم. این کار ثمری جز آرامش بیشتر و لذت از زندگی نخواهد داشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با ما تماس بگیرید : 88772190 021